Naturalne Miejskie Mokradła Qunli

Miasto Haerbin w Chinach,  stolica najbardziej wysuniętej na północ prowincji Chin, w której 60-70% rocznych opadów przypada na okres od czerwca do sierpnia, przyjęło kreatywne podejście do problemu powodzi i regulacji wilgotności – stworzyło mokradła w środku miasta. Qunli Natural Urban Wetland działa jak zielona gąbka i tworzy naturalną rezerwę wody w środku miasta – chroni przed powodziami, jak i przechowuje oraz filtruje wodę. Właśnie dzięki tym funkcjom projekt został został wyróżniony w edycji 2015 konkursu Energy Globe Award.

Wszystko zaczęło się od tego, że w 2009 roku Miejski Instytut Planowania w Harbinie poprosił College of Architecture and Landscape na Uniwersytecie Pekińskim o przeprojektowanie zdegradowanego terenu podmokłego Qunli. Wraz z rozwojem miast tendencją było i jest wkraczanie na tereny podmokłe, a w mieście Qunli 34,2 hektary dawnych mokradeł są otoczone z czterech stron przez drogi i budynki. Miasto, położone wzdłuż rzeki Songhua, zmagało się więc z zalewaniem równin wzdłuż granicy metropolii.

Wcześniejsze miejskie rozwiązania oparte na konwencjonalnych podziemnych i systemach pompowych miały wiele wad, ponieważ wymagały one bardzo kosztownych konstrukcji, które nie nie rozwiązują problemu odwadniania i generują odpady wody deszczowej. Zmiana perspektywy, ku ochronie przyrody i wykorzystaniu potencjału mokradeł, była główną osią projektu Uniwersytetu Pekińskiego. Oprócz retencji wody,  Qunli Natural Urban Wetland chroni rodzime siedliska, daje przestrzeń dla bioróżnorodności, a także oferuje wrażenia rekreacyjne i estetyczne dzięki podwyższonym ścieżkom czy wieżom widokowym.

Budowa Parku Wodnego jest wielowarstwową strategią projektową – pozostawiła nietkniętą centralną część istniejącego mokradła oraz stworzyła wokół niego naszyjnik stawów i kopców z buforem filtrującym i oczyszczającym. Dodatkowo, sieć podwyższonych ścieżek z platformami, pawilonami i wieżami widokowymi pozwala odwiedzającym korzystać z tej zielonej przestrzeni. Elementy konstrukcyjne projektu zostały zrealizowane w rekordowym czasie 18 miesięcy.

Park Qunli może zatrzymać i przefiltrować do 500 000 m3 wody burzowej rocznie i z powodzeniem rozwiązał problem zalewania wodami burzowymi na obszarze 3 km2 (10 razy większym niż powierzchnia parku). Jakość wody uległa znacznej poprawie, ponieważ woda burzowa jest filtrowana przez system bio-ścieków. W parku zaobserwowano wiele rodzimych gatunków fauny i flory, w tym ponad 20 nowych gatunków ptaków korzystających z mokradeł. Ptaki te można obserwować z dwóch wież widokowych.

Qunli jest jednym z Miast Gąbczastych promowanych przez Centralny Rząd Chiński w celu wprowadzenia innowacji w starym systemie kanalizacyjnym do odprowadzania wody deszczowej, aby osiągnąć cel 80% obszarów 80% obszarów miejskich zbierających 70% wody deszczowej do 2030 roku.

Ambiwalentnym skutkiem rewitalizacji jest wzrost wartości gruntów otaczających park o 100% w ciągu 2 lat. Wartości nieruchomości również podwoiły się od czasu od ukończenia parku, wraz ze wzrostem ekonomicznego rozwoju Qunli i szybkiej urbanizacji pobliskich obszarów wiejskich.

 
 
 
 
 
 
Fot. dzięki uprzejmości Turenscape
 

źródła:

  1. Qunli Stormwater Wetland Park / Turenscape, Archdaily, źródło: https://www.archdaily.com/446025/qunli-stormwater-wetland-park-turenscape
  2. The Qunli Storm Water Park in China to Retain and Filtrate Storm Water, Kim Assaël, Ideas Online, źródło: http://www.ideassonline.org/public/pdf/QunliStormwaterPark-ENG.pdf
  3. How the Extraordinary Qunli Stormwater Park got Listed as a National Wetland Park, Erik Schofield, Land 8, źródło: https://land8.com/how-the-extraordinary-qunli-stormwater-park-got-listed-as-a-national-wetland-park/